|
|
||||||
![]() |
ЕКСПЕРТИЗА СУДОВО-ПСИХІАТРИЧНА
– вид суд. експертизи. Вона встановлює: психічний стан підозрюваних для вирішення дізнавачем та слідчим питання про можливість проведення з ними слідчих дій; наявність у підозрюваних та обвинувачених психічних вад, що заважають особі самостійно здійснювати свій захист; психічний стан обвинувачених, підсудних та їх здатність у зв'язку з цим усвідомлювати свої дії й свідомо керувати ними у період часу, протягом якого скоєно інкриміновані їм діяння, та в інші проміжки часу, які цікавлять слідство і суд; ступінь сусп. небезпечності осіб, що мають бути визнані судом неосудними, та можливості застосування до них передбачених законом заходів мед. характеру; психічний стан осіб, що мають бути визнані осудними, але захворіли на психічну хворобу після скоєння злочину і не можуть брати участі у слідчих діях чи в суд. процесі, а також наявність мед. підстав для застосування до них заходів мед. характеру, передбачених законом; психічний стан свідків, а також їх здатність правильно сприймати, запам'ятовувати та відтворювати обставини, що мають значення у справі; психічний стан потерпілих, їх здатність адекватно сприймати, запам'ятовувати та відтворювати обставини скоєних проти них протиправних дій та чинити опір (для визначення наявності безпорадного стану); ступінь тяжкості психічних розладів потерпілого та їх причинний зв'язок з обставинами крим. характеру (для визначення заподіяння шкоди здоров'ю); психічний стан позивачів, відповідачів, інших підекспертних у цив. процесі, їх здатність усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними у період часу, що цікавить суд. В Україні Е. с.-п. здійснюється спеціалізованими держ. установами, які знаходяться у віданні органів охорони здоров'я.
Е. с.-п. призначають тільки органи дізнання, слідства, суду відповідною постановою або ухвалою у порушеній крим., цив. справі, справі про адм. правопорушення. Юрид. підставами для призначення Е. с.-п. є відповідні статті законодавства України, фактичними — конкретні документовані дані про психічний стан особи, що викликають сумніви щодо її психічної повноцінності, осудності або дієздатності. Зазначені матеріали є об'єктами експертного дослідження і обов'язково надаються експертові органом, який призначив експертизу. Згідно з усталеною практикою проведення Е. с.-п. доручається установі, хоча суб'єктом Е. с.-п. є психіатр експерт. Кількісний склад експертів у конкретній справі встановлює орган, який призначив експертизу. Е. с.-п. може здійснюватися амбулаторно чи стаціонарно за наявності під експертного або за матеріалами справи за його відсутності (посмертна експертиза). Незалежно від форми і виду експертизи психіатр-експерт, експертна комісія досліджують матеріали справи, мед. документацію, психічний стан під експертного, складають акт Е. с.-п. і надсилають його з усіма дослідженими матеріалами на адресу органу, який призначив експертизу. За повторної експертизи у тій самій чи іншій експертній установі, як і у випадку розбіжностей між експертами однієї комісії, жоден із висновків не має для слідства і суду заздалегідь встановленої сили.
|
01001 Україна, м. Київ, вул. Михайлівська 16-Б 0 (93) 453-68-55, 0 (67) 965-20-77, 0 (44) 355-02-80 © 2009-2021 advokat-didenko.com | All right reserved |
Створення сайту AVO.net.ua |