укр
рус
 
   
Головна
Послуги адвоката
Юридична консультація online
Статті
Зразки документів
Новини
Нормативна база України
Посилання
Юридичний словник
Карта сайту
Контакти

Адвокат в Киеве, юридическая консультация

ВІДВІД у судочинстві

 — усунення від участі в цив., крим., госп. або адм. процесі окремих його учасників, якщо хтось із них особисто (прямо чи побічно) заінтересований у справі, але не є підозрюваним, обвинуваченим, потерпілим, цив. позивачем чи цив. відповідачем у крим. процесі, стороною чи третьою особою у цив. чи адм. процесі, стороною в госп. процесі. Закон визначає підстави та порядок відводу (гл. 4 Кримінально-процесуального кодексу України, гл. З Цивільного процесуального кодексу України, гл. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, розд. IV Господарського процесуального кодексу України). В. у с. може бути заявлено судді, народному засідателю, прокурору, експерту, спеціалістові, перекладачеві, секретареві суд. засідання, а у крим. процесі — також слідчому, особі, що провадить дізнання, захисникові, представникам потерпілого, цив. позивача, цив. відповідача. Підставами для В. у с. можуть бути родинні стосунки суддів між собою або з іншим учасником процесу; родинні стосунки прокурора, секретаря суд. засідання чи іншого учасника процесу зі стороною чи третьою особою в цив., госп. чи адм. процесі, підозрюваним, обвинуваченим чи підсудним, потерпілим, цив. позивачем, цив. відповідачем у крим. процесі; попередня участь особи у даній справі, пов'язана з виконанням інших процес, функцій (свідка, слідчого, експерта тощо).
Не є перешкодою для участі захисника у справі його родинні стосунки з підзахисним, такі ж стосунки представника потерпілого, цив. позивача, цив. відповідача у крим. процесі чи сторони у цив. або адм. процесі з особами, інтереси яких він представляє. Якщо суддя уже брав участь у розгляді справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції або у перегляді справи в порядку виключного провадження або під час досуд. розслідування крим. справи, вирішував питання щодо проведення обшуку, виїмки, огляду, обрання, зміни чи скасування запобіжних заходів, продовження строків тримання під вартою, або розглядав скарги на затримання чи на постанови про порушення крим. справи, про відмову в порушенні крим. справи або про її закриття, він не може брати участі у подальшому її розгляді. Заборона повторної участі судді в справі, усуваючи зв'язаність судді своїм внутрішнім переконанням, шо склалося під час попереднього розгляду справи, гарантує об'єктивність суд. рішення. Попередня участь у справі прокурора, перекладача, експерта не виключає виконання ними цих же функцій у подальшому її розгляді. За наявності обставин, що виключають участь особи у справі, вона повинна заявити самовідвід. За цих же обставин інші учасники процесу мають право заявити їй мотивований відвід. В. у с. судді або народному засідателю у крим. процесі може бути заявлений прокурором, підсудним, захисником, а також потерпілим і його представником, цив. позивачем і цив. відповідачем або їхніми представниками. Судді, який розглядає цив., адм. чи госп. справу, можуть заявити В. особи, які беруть участь у справі (ст. 20 ЦПК України, ст. 30 КАС України, ст. 20 ГПК України). Суддя, як і інша особа, якій заявлено В. у с, має право надати пояснення з приводу В.
Під час досуд. розслідування справи питання про В. вирішує своєю постановою слідчий або особа, яка провадить дізнання, а про В. слідчого чи особи, що провадить дізнання, — прокурор, про В. прокурора — вищий прокурор. У суд. засіданні всі питання про В. вирішує суд. Якщо В. заявлено одному з суддів або народному засідателю, то він вирішується іншими суддями без судді чи народного засідателя, яких відводять, причому за рівності голосів суддя чи народний засідатель вважається відведеним. В. у с, заявлений двом суддям або всьому складу суду, вирішується судом у повному складі.
В., заявлений судді, який одноособово розглядає справу, вирішується відповідно головою районного (міського) суду; якщо В. заявлено голові суду — постановою голови міжрайонного (окружного) суду, а при розгляді справи суддею апеляційного суду — постановою голови цього суду. Питання про В. судді госп. суду вирішується ухвалою голови або заступника голови госп. суду. Всі питання, пов'язані з В. і самовідводом, під час суд. розгляду вирішуються у нарадчій кімнаті. Коли ж суддя узяв участь у розгляді справи, незважаючи на наявність обставин, що виключали це, суд. рішення у такій справі підлягає безумовному скасуванню як таке, що прийняте незаконним (неправомочним) складом суду (п. 2 ч. 2 ст. 370 КПК; п. 1 ч. 1 ст. 311 ЦПК, ст. 204 КАС, п. 1 ч. 3ст. 104 ГПК).
А  Б  В  Г  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я 

01001 Україна, м. Київ, вул. Михайлівська 16-Б
0 (93) 453-68-55, 0 (67) 965-20-77, 0 (44) 355-02-80
© 2009-2024 advokat-didenko.com | All right reserved