укр
рус
 
   
Главная
Услуги адвоката в киеве
Статьи
Новости
Ссылки
Нормативная база Украины
Юридический словарь
Каталог ссылок
Карта сайта адвоката
Контакты адвоката.
судова практика з трудового законодавства

Адвокат в Киеве, юридическая консультация

АЛІМЕНТИ

 (від лат. alimentum— їжа, утримання) — матеріальне утримання, шо надається однією особою іншій на умовах, встановлених законодавством про сім'ю або згодою сторін. Платником А. може бути лише дієздатна фіз. особа, яка знаходиться у кровній спорідненості або іншому сімейно-правовому зв'язку з одержувачем А. — батьки, баба, дід, повнолітні брати та сестри, інші особи, а також один з подружжя при встановленні А. на користь іншого з подружжя. Одержувачем А. може бути фіз. особа з будь-яким обсягом дієздатності, в т. ч. і недієздатна, яка перебуває з платником А у родинному або іншому зв'язку. А. на дітей виплачують у першу чергу батьки (усиновителі), а у разі їх смерті — інші члени сім'ї (дід, баба, брати та сестри, вітчим, мачуха, фактичні вихователі). Порядок сплати батьками А. на дитину може бути добровільний, договірний та судовий. У добровільному порядку А сплачуються особисто особою, яка зобов'язана їх сплачувати, або через власника чи уповноважений ним орган за місцем осн. роботи особи, одержання пенсії чи стипендії. В останньому випадку виплати здійснюються на підставі заяви платника А. у розмірі та на строк, визначений у заяві. Відповідно до ст. 189 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір про сплату А. на дитину, в якому визначити строки та порядок виплати. Договір має бути укладений у письмовій формі і посвідчений нотаріально і в разі невиконання аліментного обов'язку А можуть стягуватися на підставі викон. напису нотаріуса. За відсутності згоди між батьками щодо утримання дитини один з батьків, з яким проживає дитина, має право звернення до суду. При сплаті А. у добровільному порядку інший з батьків не позбавляється права звернутися до суду у будь-який час. Суд визначає розмір А., беручи до уваги різні обставини, у т. ч. матеріальне становище дитини. За рішенням суду А. присуджуються у частці від доходу платника або у твердій грошовій сумі, якщо платник А має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення. А. присуджуються від дня пред'явлення позову. Згідно зі ст. 181 СК України, якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати А., або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова допомога, яка не може бути меншою ніж ЗО % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової держ. допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової держ. допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Суми наданої дитині тимчасової держ. допомоги підлягають стягненню з платника А. до Державного бюджету України у суд. порядку.
Платниками А. можуть бути повнолітні син та дочка стосовно своїх нужденних непрацездатних батьків. В цьому знаходить своє відображення взаємність прав та обов'язків батьків та дітей, передбачена у ст. 51 Конституції України. Обов'язок сплачувати А. виконується дорослими дітьми здебільшого добровільно. Проте А. можуть бути стягнуті і у суд. порядку. Суд визначає розмір А. у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. Повнолітні діти можуть бути звільнені від обов'язку сплачувати А., якщо буде встановлено, що батько, мати ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків (ст. 204 СК України).
У законодавстві України передбачено крим. відповідальність за порушення взаємного аліментного обов'язку як з боку батьків відносно своїх неповнолітніх або повнолітніх непрацездатних дітей, так і з боку повнолітніх дітей щодо своїх нужденних непрацездатних батьків (ст. 164, 165 Кримінального кодексу України). Чинне сімейне законодавство регулює аліментні відносини між подружжям. Дружина та чоловік повинні матеріально підтримувати одне одного (п. 1 ст. 75 СК України). У разі відмови або ухилення від виконання аліментного обов'язку стосовно подружжя, який потребує матеріальної допомоги, останній має право звернутися до суду. Його вимоги задовольняються за наявності встановлених законодавством умов: непрацездатність, нужденність, вагітність та догляд за дитиною (до трьох років, а якщо дитина має вади фіз. та психічного розвитку — до шести років), можливість надання відповідної матеріальної допомоги відповідачем. Однією з новел сімейного законодавства є спец, випадок стягнення А, встановлений у п. 4 ст. 76 СК, який передбачає можливість отримання А. працездатним подружжям впродовж трьох років після розірвання шлюбу за певних умов. При встановленні розміру А., що присуджуються одному з подружжя, суд керується положеннями ст. 80 СК України і може присудити А. одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) або у твердій грошовій сумі з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх сина, дочки, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення. Право на А. передбачено сімейним законодавством для чоловіка та жінки, які не перебувають у шлюбі між собою, але проживають однією сім'єю тривалий час і стали непрацездатними під час спільного проживання, або якщо з одним з них залишається проживати малолітня дитина. В такому разі А. сплачуються до досягнення дитиною трьох років, а якщо дитина має вади фіз. або психічного розвитку — до досягнення нею шести років (ст. 91 СК).
15.V 2006 Пленум Верховного Суду України прийняв постанову «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів». 20.УІ1 2006 було ухвалено Закон України «Про приєднання України до Конвенції про стягнення аліментів за кордоном».
Див. також Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей або від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків.
А  Б  В  Г  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я 

01001 Украина, г. Киев, ул. Михайловская 16-Б
0 (93) 453-68-55, 0 (67) 965-20-77, 0 (44) 355-02-80
© 2009-2024 advokat-didenko.com | All right reserved