укр
рус
 
   
Главная
Услуги адвоката в киеве
Статьи
Новости
Ссылки
Нормативная база Украины
Юридический словарь
Каталог ссылок
Карта сайта адвоката
Контакты адвоката.
судова практика з трудового законодавства

Адвокат в Киеве, юридическая консультация

ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ

 

 (від англ. gender - рід) - рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.

Г. р. одночасно включає два компоненти: рівність прав і рівність можливостей. Рівність прав (рівність dejure) — це відсутність обмежень чи привілеїв за ознакою статі. Вона досягається завдяки запровадженню тендерного конструкту у законотворчу діяльність. Рівність можливостей (рівність de facto) — це рівні умови для реалізації рівних прав жінок і чоловіків. Рівність можливостей означає фактичну рівність, коли забезпечується рівна участь жінок і чоловіків у всіх суспільних процесах, інтереси кожної статі враховуються у держ. політиці як рівноцінні. Вона передбачає врахування тендерної складової у процесі право реалізації та правозастосування. Виділяють також третю складову Г. р. — рівність результатів, яка передбачає ліквідацію негативних наслідків попередньої дискримінації та забезпечення рівних стартових можливостей для жінок і чоловіків.

Складовою поняття «гендерна рівність» є право на відмінність. Рівність не є однаковістю, оскільки тендерні ролі не однакові за соціальним змістом. Чоловік і жінка є рівними, але різними. Це означає, що у кожної статі існують свої особливі потреби, які мають *** бути враховані у правовому регулюванні. Водночас особливості кожної статі не повинні бути підґрунтям для переваг чи дискримінації.

Г. р. є складовою загального принципу рівності і виключає будь-які прояви дискримінації за ознакою статі як негативної — обмеження в правах, так і позитивної — надання пільг і переваг, а також прямої (закріплена у нормативних актах) або побічної (виявляється у реальному житті).

В Україні гендерні правовідносини регулюються Законом «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» від 8.IX 2005, який набув чинності з 1.01 2006. У цьому Законі вперше визначено поняття «дискримінація за ознакою статі», «позитивні дії», «сексуальні домагання» тощо. Крім того, даний закон запроваджує обов'язкове проведення гендерно-правової експертизи проектів нормативно-правових актів та чинного законодавства, яке регулюється постановою KM України «Про проведення гендерно-правової експертизи» від 12.IV 2006, передбачає створення спеціально уповноваженого центр, органу викон. влади з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.

 
А  Б  В  Г  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я 

01001 Украина, г. Киев, ул. Михайловская 16-Б
0 (93) 453-68-55, 0 (67) 965-20-77, 0 (44) 355-02-80
© 2009-20210 advokat-didenko.com | All right reserved
Создание сайта AVO.net.ua