укр
рус
 
   
Главная
Услуги адвоката в киеве
Статьи
Новости
Ссылки
Нормативная база Украины
Юридический словарь
Каталог ссылок
Карта сайта адвоката
Контакты адвоката.
судова практика з трудового законодавства

Адвокат в Киеве, юридическая консультация

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДОГОВІРНА

 - вид цив. відповідальності за невиконання чи неналежне виконання умов договору. В. д. слід відрізняти від позадоговірної (деліктної) відповідальності. Юрид. значення поділу відповідальності на договірну і позадоговірну полягає в тому, що форми і розміри позадоговірної відповідальності визначаються тільки законом, тоді як В. д. — як законом, так і умовами договору. Договором може бути передбачена відповідальність у т. ч. за правопорушення, за які чинне законодавство відповідальності не передбачає, або може бути передбачена інша форма відповідальності, ніж та, що прямо передбачена законодавством.
Сторонами також може бути підвищено або занижено розмір відповідальності порівняно з тією, яка передбачена законодавством, якщо законом не передбачено інше. Напр., розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі або зменшений, крім випадків, передбачених законом (ст. 553 Цивільного кодексу України). В. д. настає у разі порушення договірного зобов'язання. Позадоговірна відповідальність має місце у випадку заподіяння правопорушення боржником, який не був з кредитором у договірних правовідносинах. У разі реалізації В. д. фактично відбувається приєднання до осн. зобов'язання (належне здійснення умов виконання договору) додаткового зобов'язання (відшкодувати заподіяні порушенням збитки). Із застосуванням позадоговірної відповідальності виникає, по суті, нове зобов'язання — відшкодувати заподіяну правопорушенням шкоду. Така відмінність у наслідках випливає фактично із різної правової природи договірних і позадоговірних зобов'язань.
Підставою застосування В. д. є не сам договір, а факт заподіяння шкоди невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання. Саме в цьому і виявляється диспозитивний характер В. д. Проте слід узяти до уваги те, що диспозитивність В. д. також має певні межі, встановлені законом. Правочин, яким у договорі скасовується чи обмежується відповідальність за умисне порушення зобов'язання, є нікчемним (ст. 616 ЦивК України).
А  Б  В  Г  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я 

01001 Украина, г. Киев, ул. Михайловская 16-Б
0 (93) 453-68-55, 0 (67) 965-20-77, 0 (44) 355-02-80
© 2009-2024 advokat-didenko.com | All right reserved