укр
рус
 
   
Главная
Услуги адвоката в киеве
Статьи
Новости
Ссылки
Нормативная база Украины
Юридический словарь
Каталог ссылок
Карта сайта адвоката
Контакты адвоката.
судова практика з трудового законодавства

Адвокат в Киеве, юридическая консультация

АМНІСТІЯ

  (грец. — забуття, прощення) — спец, вид звільнення від крим. відповідальності чи від покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину, що здійснюється судом на підставі відповідного акта (закону про амністію), прийнятого Верховною Радою України.
Згідно з Конституцією України видання актів про А. віднесене до компетенції ВР України: «Законом України оголошується амністія» (ч. З ст. 92). Закон України «Про застосування амністії в Україні» (1996, з наступними змінами) розрізняє три види А. — повну, часткову та умовну. Повна А. передбачає повне звільнення зазначених у законі про А осіб від крим. відповідальності чи покарання. Часткова А. полягає у частковому звільненні зазначених у законі про А. осіб від відбування покарання. Умовна А. застосовується у виняткових випадках, з метою припинення суспільно небезпечних групових проявів, і поширюється на діяння, вчинені до певної дати після оголошення А., за умови обов'язкового виконання до цієї дати вимог, передбачених у законі про А. Відповідно до чинного законодавства: оголошення А є виключною прерогативою законод. органу держави; А. оголошується шляхом прийняття відповідного закону; цей закон передбачає амністування певної категорії осіб, а не індивідуально визначеної особи; як правило, дія А. поширюється лише на осіб, які вчинили злочин до моменту набрання чинності законом про А.; звільнення у зв'язку з актом А здійснюється лише судом (ст. 44, 74, 85, 86 Кримінального кодексу України).
Можливість застосування А. пов'язана, зокрема, з такими умовами, як: а) певні ознаки, що характеризують особу винуватого; б) ступінь тяжкості злочину; в) вид і міра призначеного судом покарання; г) форма вини (умисно чи з необережності вчинено злочин);
г) кваліфікація діяння за певною статтею (статтями) КК України; д) розмір відбутої частини покарання; е) вчинення злочину вперше чи повторно. А. не скасовує і не змінює положень КК України, не декриміналізує певні діяння. Вона також не скасовує і не змінює вирок суду в конкретній справі, тобто не ставить під сумнів його законність чи обґрунтованість.
Дія закону про А. поширюється на осіб, які вчинили злочин до дня набрання ним чинності включно, і не поширюється на тих, хто скоїв злочин, що триває (тривалий злочин) або продовжується (продовжуваний злочин), якщо ці посягання закінчені, припинені або перервані після прийняття закону про А. (за винятком умовної А). А. не звільняє від обов'язку відшкодувати завдану злочином шкоду, покладеного на винну особу вироком чи іншим рішенням суду. Законом «Про застосування амністії в Україні» визначене коло осіб, щодо яких не допускається застосування А., зокрема, це засуджені, яким смертну кару в порядку помилування замінено на довічне позбавлення волі, та особи, яких засуджено до довічного позбавлення волі (ст. 3). Конкретним законом про А. можуть бути визначені й інші категорії осіб, на які А. не поширюється.
Питання про застосування А. суд вирішує за власною ініціативою, за ініціативою прокурора, органів дізнання та досуд. слідства, органу або установи виконання покарань, а також за ініціативою обвинуваченого, підсудного чи засудженого, їх захисників чи законних представників. Застосування А. не допускається, якщо обвинувачений, підсудний або засуджений проти цього заперечує. У цьому разі провадження у справі продовжується в звичайному порядку. Законодавством передбачено, що амністування має бути завершене не пізніш як протягом 3 міс. після опублікування відповідного закону. Акти про А, за винятком законів про умовну А, можуть прийматися не частіше одного разу протягом календарного року. Закон про А. підлягає обов'язковій публікації в офіц. виданнях ВР України і Кабінету Міністрів України — «Голосі України» й «Урядовому кур'єрі» відповідно.
А  Б  В  Г  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я 

01001 Украина, г. Киев, ул. Михайловская 16-Б
0 (93) 453-68-55, 0 (67) 965-20-77, 0 (44) 355-02-80
© 2009-2024 advokat-didenko.com | All right reserved